3 zioła odkwaszające organizm

Aby utrzymać właściwe samopoczucie, często sama dieta nie wystarczy. Jeżeli organizm jest zakwaszony konieczne jest jego odkwaszenie. Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej jest niezbędne do zachowania zdrowia. Odstępstwa od tej równowagi mogą prowadzić do wielu dolegliwości, a nawet przewlekłych chorób. Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu? Co stosować, aby zapobiec zakwaszeniu? Zioła odkwaszające organizm będą skuteczne, ale niektórych lepiej unikać?

Zakwaszenie organizmu, jak rozpoznać?

Zakwaszenie organizmu występuje wtedy, kiedy w diecie znajduje się za dużo produktów o odczynie kwasowym. Wówczas dochodzi do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Będą to przede wszystkim takie używki jak: kawa, herbata, alkohol, papierosy.

Zakwaszenie organizmu pojawia się także podczas stosowania diety odchudzającej, która bardzo często przyczynia się do zbyt szybkich przemian metabolicznych oraz odwodnienia. Także i przyjmowanie niektórych leków wiąże się z zaburzeniem kwasowo-zasadowym oraz zakwaszeniem organizmu. Stan ten może być także spowodowany zbyt dużym wysiłkiem fizycznym. Bóle mięśni, które nazywane są zakwasami, to objaw odkładania się w mięśniach kwasu wydzielanego w procesach metabolicznych w trakcie intensywnego treningu.

Innymi przyczynami zakwaszenia organizmu jest niezdrowy styl życia, czyli brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz szybkie tempo życia połączone ze stresem. Jakie są objawy zakwaszenia organizmu? Za najważniejsze uważa się:

 • spadek kondycji
 • utrata koncentracji
 • częste bóle głowy
 • zgaga
 • wzdęcia
 • problemy z cerą, włosami, paznokciami
 • bóle mięśni i stawów
 • infekcje wirusowe lub bakteryjne
 • przyrost wagi
 • nerwowość
 • uczucie ociężałości

Jakie zioła odkwaszające organizm stosować?

Produkty, które najczęściej przyczyniają się do zakwaszenia organizmu powszechnie występują w diecie każdego z nas. Odkwaszanie organizmu warto rozpocząć od stopniowego eliminowania produktów tj.: cukier, białe pieczywo, mięso, herbata, kawa, alkohol czy tytoń. Do codziennego jadłospisu warto wdrożyć świeże owoce i warzywa, np.: buraki, kapustę, rzepę, fasolę szparagową, cytryny, arbuzy, awokado, jagody i jabłka.

zioła odkwaszające organizm - pokrzywa

Niekiedy bardzo trudno jest zmienić nawyki żywieniowe. Można to pogodzić, wprowadzając do codziennego menu napary z ziół, które posiadają właściwości odkwaszające. Które zioła odkwaszające organizm są skuteczne?

 • Pokrzywa – zioło znane od wieków, które posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Ziele to pomaga oczyścić organizm z toksyn, a przy tym przywrócić równowagę kwasowo-zasadową. Co więcej, pokrzywa posiada zdolności poprawiające przemianę materii oraz odporność. Skutecznie pobudza tkanki do regeneracji. Picie przynajmniej jednej herbatki z pokrzywy dziennie jest niezwykle wskazane, nie tylko w przypadku zakwaszenia organizmu. Najbardziej wartościowy napój to ten, wykonany ze świeżo zebranych liści pokrzywy. Liście ziela należy starannie wypłukać, a następnie zmielić w blenderze. Ze zmielonych liści, należy wycisnąć sok, najlepiej przy użyciu gazy.
 • Ostropest plamisty – posiada wiele właściwości, jednymi z nich jest działanie alkalizujące, które doskonale wpływa nie tylko na wątrobę. Ziele skutecznie chroni komórki przed szkodliwymi reakcjami toksyn. Co więcej, ostropest plamisty usuwa wolne rodniki, które odpowiedzialne są za rozwój komórek nowotworowych. Innymi zaletami ziela jest działanie rozkurczowe oraz przeciwzapalne. Ostropest plamisty warto wdrożyć do codziennej diety, nawet w postaci zielonych nasion lub oleju tłoczonego na zimno. 
 • Podagrycznik – ziele, które wyróżnia się silnymi właściwościami alkalizującymi. Świetnie oczyszcza organizm z toksyn, usuwając nadmiar kwasu moczowego. Podagrycznik jest szczególnie znany przez osoby chorujące na dnę moczanową, czyli podagrę. Roślinę można stosować m.in w formie naparu. Kuracja tym zielem powinna trwać do kilkunastu dni. W Internecie można również znaleźć pomysłowe sałatki letnie z wykorzystaniem właśnie tej rośliny. 

Choroby związane z zakwaszeniem organizmu

Zakwaszenie organizmu to stan, którego nie można lekceważyć. Jeżeli zależy nam na skutecznym pozbyciu się toksyn, należy wprowadzić kompleksowe leczenie. Poza dietą niezmiernie ważne jest nawodnienie organizmu. Warto również wprowadzić zmiany w trybie i stylu życia. Zioła odkwaszające organizm i terapie odkwaszające zawsze potrzebują czasu oraz cierpliwości. Brak wdrożenia jakichkolwiek zmian może doprowadzić do chorób przewlekłych. W trakcie zakwaszenia organizmu znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się takich schorzeń jak: cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza, nadwaga czy miażdżyca.

Czy warto stosować suplementy diety? Niestety, ale stosowanie jakichkolwiek suplementów diety, mających potencjalne działanie odkwaszające, zwykle kończy się rozczarowaniem, gdyż brak jest efektów. Z tego też względu nie zaleca się stosowania tego typu specyfików. Rozsądniejszym wyborem jest stosowanie w codziennej diecie świeżych ziół oraz roślin. W przypadku braku zauważenia jakichkolwiek zmian mimo wprowadzonej diety, należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie badania. 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *