Wady i zalety cateringu dietetycznego

W ostatnich latach biznes dietetyczny przeżywa ogromny rozkwit, głównie za sprawą wzrostu popularności diet pudełkowych. Coraz więcej firm i dietetyków posiada w swojej ofercie właśnie catering dietetyczny, który stanowi wygodne rozwiązanie dla wielu zabieganych osób. ,

Wbrew pozorom nie jest ona dedykowana wyłącznie osobom chcącym zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Catering dietetyczny poleca się również tym którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, a brakuje im czasu na przygotowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Zalety cateringu dietetycznego okażą się istotne dla każdego z nas.

zalety cateringu dietetycznego

Zalety cateringu dietetycznego – czym on jest, a czym nie.

Dietetyczny catering, potocznie określany dietą pudełkową to nic innego jak ułożona przez profesjonalnego dietetyka dieta z dostawą do domu lub pod inny wskazany adres codziennie rano lub wieczorem. Zazwyczaj oferta obejmuje pełne, dokładnie odmierzone wyżywienie, podzielone na ustalone porcje (najbardziej popularne są 4 lub 5 posiłków dziennie). Nazwa wzięła się oczywiście z faktu, iż każdy posiłek zapakowany jest w osobne pudełko.

W zależności od oferty firmy cateringowej posiłki mogą być przygotowywane w oparciu o limit kalorii lub też indywidualne wymagania jak np. zestawy wegetariańskie, bezglutenowe czy nawet wysokobiałkowe, polecane np. wyczynowym sportowcom. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie lubią, nie potrafią lub po prostu nie chcą gotować na własną rękę lub też muszą stosować specjalistyczną dietę. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup warto poznać wady i zalety cateringu dietetycznego.

Zalety cateringu dietetycznego

Dieta na zamówienie z dostawą do domu z pewnością ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • Oszczędność czasu – jeśli mamy wymieniać zalety cateringu dietetycznego to zawsze zaczynamy od tej. Doceniana przede wszystkim przez osoby pracujące do późna lub spędzające sporo czasu na dojazdach do pracy. Jest to szczególnie ważne również dla osób, który, rodzinne obowiązki utrudniają znalezienie czasu na gotowanie zdrowych posiłków. Dieta pudełkowa nie tylko pozwala nam zaoszczędzić czas na przygotowaniu posiłków, ale również zminimalizować czas poświęcany na zakupy. Dostawa pod drzwi, zamiast odbioru własnego w firmie dietetycznej to również spora oszczędność czasu.
 • Wygoda – wiele nowoczesnych firm cateringowych oferuje możliwość zamówienia diety pudełkowej online. Przejrzysty program żywieniowy zamieszczony na stronie i możliwość wyboru poszczególnych dań z menu to już praktycznie standard wśród diet pudełkowych, a to wszystko bez wychodzenia z domu.
 • Brak umiejętności – dietetyczny catering to rozwiązanie idealne dla osób, które najprościej mówiąc nie czują się najlepiej w roli szefa kuchni i nie potrafią przygotować najprostszego dania nawet posiadając szczegółowy przepis. Zamiast dodatkowo denerwować się i marnować jedzenie, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie pełnego wyżywienia z dostawą do domu.
 • Anonimowość – wiele osób borykających się z problemem nadmiernej wagi lub schorzeniami wymagającymi stosowania specjalnych diet, najzwyczajniej w świecie wstydzi się mówić o swoich problemach. Nie jest dla nich więc komfortowym rozwiązaniem np. uczęszczanie na wizyty do dietetyka. Zamawianie gotowych posiłków z dostawą do domu pozwala im zachować swój sekret dla siebie, zwłaszcza że każda firma cateringowa jest zobowiązana do ochrony danych osobowych swoich klientów. Wiele z nich oferuje także możliwość konsultacji dietetycznej online.
 • Regularność posiłków – dla wielu osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy lub chcących poprawić jakość swojej diety duży problem stanowi regularność spożywania posiłków. Często z lenistwa lub pośpiechu pomijamy posiłki w ciągu dnia, nadrabiając je obfitą kolacją wieczorem. Dietetyczny catering z dostawą do domu sprawia, że nauka systematyczności w jedzeniu staje się dużo łatwiejsza.
 • Odpowiednia kaloryczność i zbilansowanie posiłków – to jedna z najważniejszych zalet diety pudełkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu (zakładając, że oczywiście nie będziemy nic podjadać pomiędzy posiłkami!) mamy pewność, że dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Dodatkowo tak przygotowany jadłospis z pewnością jest dobrze zbilansowany pod kątem makroskładników.
 • Zminimalizowane ryzyko podjadania i oszustwa – przy gotowym, dostarczanym codziennie rano do domu jadłospisie, zawierającym wszystkie niezbędne w ciągu dnia posiłki, ryzyko że będziemy pomiędzy nimi podjadać lub zastąpimy któryś z nich niezdrową alternatywą jest dużo mniejsze.
 • Możliwość kontroli jakości posiłków – choć z założenia dietetyczny catering powinien być zdrowym i dobrym jakościowo rozwiązaniem, nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością. Na szczęście wiele firm cateringowych umożliwia zamówienie próbnego, jedno lub kilkudniowego pakietu, na podstawie którego możemy ocenić jakość posiłków i zdecydować czy spełniają one nasze wymagania.

Jak wszystko w życiu również i dieta pudełkowa nie jest wyłącznie biała lub czarna. Takie rozwiązanie posiada również i wady, których warto być świadomym podczas wyboru takiego rozwiązania.

wady diety pudełkowej

Wady cateringu dietetycznego

 • Cena – jeden z czynników, który zniechęca niektórych potencjalnych klientów to cena rozwiązania jakim jest dietetyczny catering. Dieta na zamówienie z dostawą do domu nie należy do najtańszych rozwiązań. Ceny za pełne, całodniowe menu zaczynają się zazwyczaj od około 40 złotych w zależności od lokalizacji i charakteru diety. Te bardziej specjalistyczne mogą osiągać ceny nawet 100% wyższe. Koszt miesięcznego pakietu może więc przekroczyć 1000 złotych.Dla wielu osób jest to spora różnica w porównaniu z posiłkami przygotowywanymi w domu. Z drugiej strony jednak odchodzą nam nie tylko koszty zakupów spożywczych, ale również zasobów takich jak woda, gaz czy prąd niezbędnych do przygotowania posiłków.
 • Brak możliwości pełnej indywidualizacji – oczywiście posiłki dietetyczne dostarczane w formie cateringu są dostosowywane do naszych wymagań m.in. pod względem kaloryczności czy typu diety. Niemniej jednak większość firm nie oferuje możliwości pełnego dopasowania menu pod nasze osobiste preferencje żywieniowe. Co najwyżej istnieje możliwość wykluczenia niektórych produktów, jednak zwykle wiąże się to ze wzrostem ceny. W systemie napudelkach.pl możesz wygodnie porównać dostawców i wybrać ofertę z darmową eliminacją składników.
 • Względy ekologiczne – patrząc na ilość opakowań, których wymaga dieta z dostawą do domu z pewnością nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Większość firm stosuje bowiem standardowe styropianowe lub plastikowe pojemniki o jednorazowym charakterze.
 • Konieczność odgrzewania potraw – niestety, posiłki z diety pudełkowej, a przynajmniej te przeznaczone na obiad lub kolację muszą być odgrzewane np. w mikrofalówce. Może to niekorzystnie wpływać na ich smak.
 • Aspekt edukacyjny – choć posiłki dietetyczne, które ktoś przygotuje i dostarczy nam pod same drzwi to wygodne rozwiązanie, z pewnością nie uczą nas samodyscypliny i podstaw z zakresu dietetyki. Bo czy w momencie rezygnacji z diety pudełkowej będziemy w stanie sami skomponować odpowiednie menu? Szanse w większości przypadków są nikłe, a ryzyko powrotu do złych nawyków żywieniowych ogromne.

Zalety cateringu dietetycznego należy zestawić z jego wadami. Bowiem jak każde inne gotowe rozwiązanie dieta pudełkowa ma wiele zalet, ale również pewne wady. Nie da się jednoznacznie określić więc czy jest to dobre rozwiązanie, jednak z pewnością jest godne uwagi, zwłaszcza dla zabieganych osób. Każdy kto zastanawia się nad wykupieniem diety pudełkowej powinien przemyśleć, które z przedstawionych wyżej aspektów są dla niego kluczowe i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.

Natalia Kościółek

Natalia Kościółek - absolwentka analityki medycznej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, prywatnie pasjonatka zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzięki swojemu wykształceniu doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta i aktywność fizyczna w utrzymaniu naszego ciała w zdrowiu i dobrym samopoczuciu na długie lata.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *