Rola ziół w odchudzaniu

Zbędne kilogramy potrafią zakraść się do nas niepostrzeżenie, skutecznie obniżając poczucie własnej wartości i odbierając przyjemność z życia. Wiele z nas decyduje się wtedy na odchudzanie poprzez restrykcyjne diety i wyczerpujący trening, który bardzo często kończy się niepowodzeniem lub niedotrzymywaniem określonych postanowień, co jeszcze bardziej rujnuje naszą motywację i przysparza kompleksów. Warto zatem sprawdzić jaka jest rola ziół w odchudzaniu i wspomóc się w osiągnięciu zamierzonych celów.

Jaka jest rola ziół w odchudzaniu?

Zioła wracają do łask i cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a dzieje się tak nie bez powodów. Wykorzystanie ich w odchudzaniu ma swoje naukowe uzasadnienie – substancje biologicznie czynne zawarte w roślinach zielarskich wywierają pozytywny wpływ na nasz organizm. Urozmaicenie codziennej diety o preparaty ziołowe może przynieść naprawdę spektakularne efekty, a co najważniejsze jest to metoda w pełni naturalna i bezpieczna dla naszego zdrowia.

Jeżeli decydujemy się na odchudzanie i chcemy wspomagać je naturalnymi metodami, warto przede wszystkim dowiedzieć się jaka jest rola ziół w odchudzaniu. Rośliny zielarskie oferują szereg właściwości pomagających przy odchudzaniu: przyspieszają przemianę materii – to duży krok w kierunku zgubienia zbędnej tkanki tłuszczowej, skutecznie zmniejszają apetyt, dzięki czemu nie będziemy podjadać i narażać się na nadwyżki codziennie spożywanych kalorii oraz wspomagają oczyszczanie organizmu ze szkodliwych dla zdrowia toksyn nagromadzonych w tkankach. Regulują także procesy trawienne i działają moczopędnie.

rola ziół w odchudzaniu

Zbawienne działanie ziół nie tylko poprawia estetykę sylwetki – dbają również o ogólny stan organizmu, dodają wigoru, sprawiając, że zaczniesz emanować pozytywną energią i będziesz cieszyć się doskonałym samopoczuciem.

Jakie zioła na odchudzanie?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych mieszanek ziołowych, pomagających w odchudzaniu. Alternatywą dla gotowych preparatów mogą być własne, unikatowe kompozycje, przygotowywane własnoręcznie – wedle uznania i gustu. Należy pamiętać, że najlepiej kupować rośliny lecznicze w sprawdzonych sklepach zielarskich, czy aptekach. Dostępne w sklepach wielkopowierzchniowych surowce zielarskie kuszą względnie niską ceną, co często ma odzwierciedlenie w jakości produktu.

Poniżej przedstawiamy jedne z najskuteczniejszych ziół stosowanych w diecie i opisujemy jaka jest rola ziół w odchudzaniu:

  • Yerba mate – większości znana zapewne jako zdrowszy zamiennik kawy, gdyż skutecznie pobudza i dodaje energii. Yerba wykazuje działanie przyspieszające proces lipolizy – rozkładu tłuszczów, powoduje uczucie sytości, zmniejsza apetyt i przyspiesza przemianę materii, pozwalając lepiej kontrolować wagę ciała. Posiada również inne właściwości korzystne dla zdrowia – reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, oczyszcza organizm i jest doskonałym przeciwutleniaczem, pomagając zachować młody, zdrowy wygląd. Dodatkowo wzmaga popęd seksualny i uznawana jest za skuteczny afrodyzjak. Wszystko to za sprawą dobroczynnych polifenoli, alkaloidów, saponin, flawonoidów, witamin i minerałów znajdujących się w yerba mate.
Yerba mate - rola ziół w odchudzaniu
  • Czerwona herbata – powstaje z tej samej rośliny co herbata czarna, ale w odróżnieniu od niej poddawana jest dodatkowemu procesowi fermentacji, dzięki czemu zawiera znacznie więcej cennych substancji aktywnych, takich jak eznymy i polifenole. Wspomaga odchudzanie poprzez przyspieszenie metabolizmu i zmniejszenie wchłaniana tłuszczów w jelitach oraz poprawia mikrokrążenie. Śladowa obecność statyn pomaga zachować prawidłowy poziom cholesterolu. Oprócz tego czerwona herbata poprawia także pamięć i dodaje energii, dzięki zawartej w niej kofeinie.
  • Żeń-szeń – w starożytności uznawany był za panaceum, czyli lek na każdą przypadłość. Przypisywano mu unikatową zdolność do jednoczesnego pobudzania i uspokajania układu nerwowego; uważano, że niesie za sobą długie życie, mądrość i siłę. Biorąc pod uwagę aspekt odchudzania, żeń-szeń pozytywnie wpływa na mikroflorę jelit, przyczyniając się do utraty wagi i jest szczególnie polecany dla osób chorych na cukrzycę, reguluje bowiem gospodarkę glukozową, obniżając poziom cukru we krwi, co ma pośredni wpływ na odchudzanie. Żeń-szeń poprawia odporność komórkową (odchudzanie może wiązać się ze zmęczeniem organizmu, na skutek zmniejszonej podaży kalorycznej), a ponadto dodaje energii, wzmaga koncentrację oraz podnosi libido. Żeń-szeń jest również adaptogenem – pisaliśmy o tym we wpisie – Adaptogeny – naturalne wsparcie organizmu w walce ze stresem
  • Zielona herbata – napój przyrządzany z liści herbaty chińskiej zawierający antyoksydanty, witaminy oraz sole mineralne. Wykazano, że spożywanie zielonej herbaty przyczynia się do przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej, zwłaszcza podczas ćwiczeń fizycznych, dzięki zawartości m. in. polifenoli. Zwiększone tempo przemiany materii oraz spowolnione procesy starzeniowe, będące efektem regularnego picia zielonej herbaty, przyczyniają się do poprawy wyglądu.
  • Siemię lniane – oprócz efektów w zakresie odchudzania pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Jest bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K, sole mineralne, kwasy Omega-3 i błonnik, który doskonale obniża apetyt. Olej z nasion lnu osłania ściany żołądka, wspomaga trawienie, usprawnia perystaltykę jelit i oczyszcza je ze zgromadzonych złogów. Spożywany regularnie obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, pomagając w procesie odchudzania. Podobne działanie do siemienia lnianego posiadają również takie rośliny jak babka płesznik, podbiał i morwa biała (zmniejszają apetyt i wspomagają trawienie).

Nie należy również zapominać o dobrze znanych nam gatunkach ziół, które znajdziemy w większości gospodarstw domowych: mięta pieprzowa, koper włoski, fiołek trójbarwny, lubczyk czy cynamon i wiele innych – wszystkie one pozytywnie wpływają na nasz układ trawienny, wspomagając jego pracę i mobilizując do szybszej przemiany materii, co przekłada się na lepsze osiągi w gubieniu zbędnych kilogramów. 

Rola ziół w odchudzaniu nie będzie jednak wystarczają do osiągnięcia zamierzonego celu bez przemodelowania życiowych przyzwyczajeń. Czasem wystarczy po prostu wprowadzić do diety kilka drobnych zmian i udoskonalić codzienne nawyki, a widoczne efekty bez wątpienia mile nas zaskoczą.

rola ziół w odchudzaniu - kompozycja ziół

Zioła stosowane w nieodpowiedni sposób mogą zaszkodzić

Jak wszystko spożywane w nadmiarze, nawet nieocenione w swoim dobroczynnym działaniu dary natury mogą zaszkodzić naszemu organizmowi i przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Pamiętajmy o umiarze i ewentualnej konsultacji ze specjalistą, zanim zdecydujemy się na wprowadzenie ziół do naszej codziennej diety.

Zioła a leki

Niektóre zioła mogą wchodzić w reakcje z lekami, co może być groźne dla zdrowia. Jeśli przyjmujesz leki – regularnie lub doraźnie – koniecznie upewnij się, czy dana roślina nie powoduje szkodliwych interakcji z przyjmowanymi lekarstwami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *