Jak działa kawa na organizm człowieka

Kawa jest jedną z najpopularniejszych używek, stosowanych na całym świecie. Jednak znany od wieków napój budzi sporo kontrowersji. Wiele osób uważa, że codzienne picie kawy jest niezdrowym, bardzo szkodliwym dla zdrowia nałogiem. Co kryje się zatem w uwielbianym przez wielu napoju i jak działa kawa na organizm człowieka?

Kilka ziaren historii

Kawa jest napojem sporządzanym z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca. Niekiedy ziarna kawy poddaje się procesowi instantyzacji, która ma na celu rozdrobnienie bądź nawet sproszkowanie ich do takiego stopnia, by całości rozpuściły się w wodzie. 

jak działa kawa - historia kawy

Kawa swój początek wzięła w Etiopii w I tysiącleciu przed naszą erą. W tym czasie nie była jeszcze rośliną uprawną, zbierano ją ze stanowisk naturalnych. Sposób jej przyrządzania również znacznie się różnił od obecnego. Kawę gotowano i podawano z dodatkiem soli oraz masła. Przypuszcza się, że ziarna kawowca zostały odkryte przez lud Oromo, zamieszkujący region Kaffa w Etiopii. Stąd też można dopatrywać się pochodzenia nazwy kawa. Z racji tego, iż dokładna etymologia wyrazu nie jest znana, kolejną możliwością jest arabskie słowo kahwa, oznaczające zarówno kawę jak i wino.

Jak działa kawa?

Głównym składnikiem kawy, mającym decydujący wpływ na organizm jest kofeina. To właśnie jej zawdzięcza się większość właściwości wypijanego naparu. Kofeina przeciwdziała negatywnemu wpływowi adenozyny – produktu ubocznego powstającego w czasie pracy mózgu. Adenozyna powoduje ogólne zmęczenie, zwiększone odczuwanie bólu oraz uczucie senności. Zawarta w kawie kofeina blokuje jej receptory, zwiększa dotlenienie organizmu oraz ilość wchłanianych składników odżywczych dostarczanych do mózgu i mięśni oraz przedłuża działanie adrenaliny.

Kawa a organizm

Istnieje wiele mitów na temat kawy i jej wpływu na organizm, jednak według najnowszych badań spożywanie kawy nie jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, nadciśnieniem czy wystąpieniem udaru mózgu. Nie istnieją badania wskazujące na to, że kawa wypijana w umiarkowanych ilościach zwiększa ryzyko arytmii bądź zawału serca. Nie wykazano także związku pomiędzy piciem kawy, a wystąpieniem choroby nowotworowej. Pomimo, iż zawarta w kawie kofeina może zwiększać tętno, to nie powoduje występowania nadciśnienia tętniczego ani niemiarowości serca. Nie istnieją również przeciwwskazania do spożywania umiarkowanej ilości napoju przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące.

Kawa na zdrowie

Spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach nie szkodzi zdrowiu, co więcej niekiedy wykazuje lecznicze właściwości. Zalecana ilość wypijanej dziennie kawy to jedna do trzech filiżanek napoju.

Jak działa kawa na trawienie?

Kawa zaczyna działać zaraz po wypiciu – dodaje energii, podnosi ciśnienie tętnicze, wzmaga produkcję moczu w nerkach oraz soków trawiennych w żołądku. Znajdujący się w kawie błonnik wzmaga perystaltykę jelit, ułatwiając wypróżnianie, a tym samym zmniejsza ryzyko zachorowalności na raka jelita grubego.

Jak działa kawa na organizm człowieka?

Działanie kawy na zgrabną sylwetkę

Wspomniany powyżej błonnik zawarty w kawie wykazuje pozytywnie znaczenie dla osób będących na diecie. Powoduje uczucie sytości i zmniejsza apetyt, dodatkowo wspomaga pozbycie się zbędnych złogów jelitowych. Ponadto kofeina stymuluje przemianę materii i przyspiesza spalanie kalorii, wspomagając odchudzanie.

Jak działa kawa na mózg?

Picie kawy w znacznej mierze polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolności kognitywne, a także ułatwia koncentrację. Obecne w ziarnach kawowych kofeina, teofilina i teobromina korzystnie wpływają na centralny układ nerwowy. Zwiększają szybkość przepływu impulsów elektrycznych w mózgu, tym samym przyspieszając procesy myślowe. Badania potwierdzają, że niewyspani kierowcy po filiżance kawy popełniają znacznie mniej błędów na drodze w porównaniu z osobami, które kawy nie wypiły. Ponadto hamuje procesy prowadzące do demencji starczej oraz choroby Alzheimera, zmniejszając ryzyko ich wystąpienia o około 16%.

Kawa na dłuższe życie

Częste spożywanie tego napoju związane jest z niższym poziomem umieralności ogólnej oraz umieralności spowodowanej chorobami układu krążenia. Kawa zmniejsza także ryzyko zachorowania na wiele innych chorób, w tym: marskość wątroby, chorobę Parkinsona oraz cukrzycę typu II.

Jak działa kawa na urodę

Zawarte w kawie polifenole są silnymi antyoksydantami, Niwelują negatywne działanie wolnych rodników, dzięki czemu procesy starzenia organizmu zwalniają. Ponadto zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zmniejszając zagrożenie zachorowalności na miażdżycę, udar mózgu oraz zawał mięśnia sercowego.

jak działa kawa z ekspresu

Działanie kawy na pogodę ducha

Przeprowadzone badania wykazały, że picie przynajmniej jednej filiżanki kawy dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji oraz myśli samobójczych. Dodatkowo napar kawowy zwiększa poziom wydzielanej serotoniny – hormonu szczęścia.

Kawa dla mężczyzn

Z badań naukowych wynika, iż wypijanie do 6 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na złośliwe nowotwory prostaty nawet do 60%. Co istotne, nie dotyczy to tylko zwykłej kawy, ale i tej niezawierającej kofeiny. Ponadto kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej u mężczyzn.

Należy znać umiar

Niekiedy kawa wykazuje także negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zdarza się tak najczęściej w przypadku nadmiernego jej spożywania. 

Nieumiarkowane picie kawy powoduje wypłukiwanie pewnych ilości wapnia z organizmu, jednak jest to efekt na tyle niewielki, że praktycznie nie powoduje zagrożenia zdrowia ani nie zwiększa ryzyka zachorowania na osteoporozę. Dodatkowo picie dużych ilości naparu kawowego może powodować zwiększone uczucie niepokoju bądź lęku oraz problemy z zasypianiem. Kawa zawiera w sobie śladowe ilości akrylamidu – jest to substancja chemiczna, która łączy się z glutationem. Neutralizuje jego działanie antyoksydacyjne i naraża organizm na szkodliwy wpływ wolnych rodników.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *