Hashimoto – jakie są objawy, jak się leczyć?

Tarczyca to narząd, który oddziałuje na niemal cały organizm. Niestety, ale jest on również narażony na różne schorzenia. Jednym z nich jest choroba Hashimoto, która jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Przewlekłe limfocytarne zapalenia tarczycy zazwyczaj objawia się suchą skórą, obfitymi miesiączkami, zmęczeniem oraz podwyższonym cholesterolem. Jak rozpoznać zalążki choroby, jak leczyć chorobę Hashimoto?

Hashimoto

Hashimoto skąd się bierze?

Choroba tarczycy Hashimoto najczęściej dotyka kobiety w wieku dojrzałym. Nie jest to jednak, żadna reguła, ponieważ dolegliwości powstawania schorzenia odczuwają także młodsze osoby. Hashimoto to choroba autoagresywna, czyli taka, która powstaje na skutek błędu układu immunologicznego. Wskutek tego, organizm sam siebie atakuje. Jest to spowodowane tym, że układ odpornościowy odczytuje białka tarczycowe jako zagrożenie.  Co ciekawe, Hashimoto należy do schorzeń rodzinnych. Bardzo często czynnikiem decydującym o uaktywnieniu schorzenia jest przewlekły stres, problemy psychiczne czy nieleczone infekcje. Nierzadko choroba Hashimoto pojawia się tuż po porodzie

Autoimmunologiczne zapalenia tarczycy i jego pierwsze objawy

Zdecydowana część objawów jest taka sama jak  w przypadku niedoczynności tarczycy. Są to zatem: osłabienie, zmęczenie, trudności w koncentracji, nerwowość, bezsenność. Choroba ta całkowicie rozregulowuje produkcję hormonów, dlatego też pacjent bardzo często przybiera na wadze, woda zatrzymuje się w jego organizmie. Kobiety nierzadko skarżą się na wyjątkowo obfite miesiączki. Chorobie może towarzyszyć podwyższony poziom cholesterolu oraz ciągłe uczucie zimna. Wśród częstych objawów pojawia się także ból stawów i mięśni, obrzęk twarzy, depresja, spowolnienie tętna, anemia, zaparcia.

Te i inne objawy stopniowo przyczyniają się do wyniszczania organizmu. Schorzenie to bardzo często pozostawia ślady na psychice, powodując problemy z pamięcią, wahania nastroju, obniżenie aktywności czy spadek poczucia własnej wartości. Dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby i określenie jej leczenia. Choroba Hashimoto bardzo często współwystępuje z innymi schorzeniami autoimmunologicznymi. Zazwyczaj objawy choroby zostają zminimalizowane, kiedy wdrożone zostanie leczenie. Jeśli skutki uboczne Hashimoto nie ustępują mimo podawania leków, konieczna jest terapia i spotkanie u psychologa. 

Jakie badania trzeba wykonać aby zdiagnozować Hashimoto?

Zdiagnozowanie choroby Hashimoto następuje po kilku etapach. Pierwszy z nich to wywiad lekarski, drugi to badanie fizykalne, ostatni zaś to przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Najczęściej wykonuje się badanie TSH – które podobne jest do tego na niedoczynność tarczycy. Jego głównym celem jest określenie poziomu stężenia hormonu we krwi. Jeżeli poziom ten odbiega od normy, może to wskazywać na niedoczynność tarczycy. Warto jednak zaznaczyć, że poziom hormonu TSH jest inny dla każdego pacjenta. Bardzo często wykonuje się także badanie USG tarczycy, aby sprawdzić czy nie pojawiły się zmiany w postaci guzków. Kolejnym jest badanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych. W trakcie choroby badania te powinny być regularnie powtarzane.


Jak wygląda leczenie choroby Hashimoto?

Niedoczynność tarczycy leczy się poprzez podawanie preparatów, które zawierają lewotyroksynę. Za leczenie uważa się unormowanie stężenia TSH poprzez przywrócenie prawidłowych funkcji organizmu. Dawka takiego preparatu dla każdego pacjenta będzie inna, gdyż ustala się nią według wieku pacjenta, masy ciała, nasilenia schorzenia, innych problemów zdrowotnych oraz stosowanych leków. Koniecznie jest poinformowanie specjalisty o wszystkich stosowanych lekach, gdyż niektóre z nich mogą hamować wchłanianie się lewotyroksyny, która jest wyrobem syntetycznym. Przy właściwym leczeniu choroby Hashimoto możliwe jest przywrócenie właściwego stężenia hormonów i zlikwidowanie przykrych dolegliwości. Z reguły jednak leczenie schorzenia autoimmunologicznego trwa całe życie. Lekarz może jedynie modyfikować dawkę przyjmowanych leków. 

Jaka dieta w przypadku Hashimoto?

Dieta to podstawa dobrego samopoczucia, również w trakcie leczenia preparatami na niedoczynność tarczycy. Rozgraniczenie posiłków oraz dopasowane powinno być pod indywidualnego pacjenta. Bardzo ważne jest całkowite wykluczenie produktów wysoko przetworzonych, słodyczy oraz fast foodów. Nie można zapominać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podczas leczenia Hashimoto warto zadbać o to, aby w diecie znalazły się produkty posiadające:

  • cynk – pieczywo pełnoziarniste, kasza jaglana, gryczana, pestki dyni, czy nasiona lnu
  • jod – ryby, skorupiaki, otręby
  • żelazo – fasola, soczewica, pestki dyni, nasiona lnu, orzechy pistacjowe, żółtko jaj
  • selen – ryby, skorupiaki, orzechy brazylijskie

W diecie stosowanej przez osobę z Hashimoto bardzo ważne jest unikanie produktów, które zawierają związki wolotwórcze. Znajdują się one m.in. w brokułach, kalafiorach, jarmużu, czy kalarepie. 

bibliografia:https://www.medistore.com.pl/zdrowie/choroba-hashimoto#choroba_hashimoto_objawy
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/choroba-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-aa-bam1-6bcm-xcuV.html
https://sante.pl/jedz-zdrowo/hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta%E2%80%8E/
https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,choroba-hashimoto—objawy–diagnostyka–leczenie,artykul,1663393.html

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *