Dieta cytrynowa – co należy o niej wiedzieć?

dieta cytrynowa - cytryna na liściu

Detoks cytrynowy jest dość powszechną i chętnie stosowaną dietą, która ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i zbędnych produktów metabolicznych. Służy także pomocą w procesie odchudzania, wspomagając utratę zbędnej tkanki tłuszczowej, dzięki specyficznemu działaniu soku z cytryny. Należy jednak wiedzieć, iż długotrwałe bądź też nieracjonalne stosowanie diety cytrynowej może wiązać się z poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi.

Czym jest dieta cytrynowa?

Dieta cytrynowa przybiera postać różnych wariantów – od stosunkowo łagodnej, niewymagającej diety do naprawdę rygorystycznego detoksu. Najbardziej wymagającą i restrykcją odmianą detoksu cytrynowego jest spożywanie jedynie soku z cytryny (mogą w nim zawierać się również dodatki takie jak syrop klonowy, świeże kłącze imbiru bądź pieprz cayenne) – tym samym ten rodzaj diety zakłada całkowitą eliminację wszelkich produktów pokarmowych w postaci stałej. Natomiast zdecydowanie mniej rygorystyczne formy diety cytrynowej zakładają jedynie częściowe ograniczenie pewnych pokarmów, jednakże dozwolone jest spożywanie lekkich, niskokalorycznych posiłków, zawierających niewielkie zawartości substancji odżywczych.

O czym należy wiedzieć przed zastosowaniem diety cytrynowej?

dieta cytrynowa - cytryna w wodzie

Pomimo, iż cytryny są bardzo wartościowymi i zdrowymi owocami, nie mogą one stanowić podstawowego składnika codziennej diety. Zdarza się, iż krótki okres stosowania restrykcyjnego detoksu (nawet kilka dni) oraz wykluczenie pokarmów stałych, prowadzi do zaburzenia homeostazy organizmu i powoduje liczne skutki uboczne.

Głównym założeniem diety cytrynowej jest oczyszczenie oraz dogłębna detoksykacja organizmu, oznacza to, iż utrata kilogramów jest jedynie pobocznym skutkiem diety, wynikającym z ograniczenia spożywanych kalorii oraz składników odżywczych. Nie należy traktować jej zatem jako typową dietę odchudzającą. Spadek masy ciała, podczas stosowania diety cytrynowej jest czymś nieuniknionym, jednak należy pamiętać, iż po zakończeniu detoksu najczęściej zdarza się, iż kilogramy powracają.

Utrata kilogramów w okresie trwania diety cytrynowej to przede wszystkim pozbycie się zgromadzonej w tkankach wody oraz spalanie tkanki mięśniowej, która stanowi wtedy źródło energetyczne dla organizmu. Nie ulega natomiast spalaniu nadmierna tkanka tłuszczowa, która de facto jest odpowiedzialna za nieestetyczny wygląd sylwetki. W związku z powyższym, detoksu cytrynowego nie zaleca osobom z nadwagą lub otyłością, gdyż następujący po zakończeniu diety efekt jojo może tylko pogłębić problemy z masą ciała.

Czy detoks sokiem z cytryny działa?

Oczyszczanie oraz detoksykacja organizmu z wszelkich toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii za pomocą soku z cytryny są znane oraz stosowane już od długiego czasu. Nie zmienia to natomiast faktu, iż badania kliniczne nie potwierdzają jednogłośnie, iż taka metoda jest w pełni bezpieczna i wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

dieta cytrynowa - cytryny z cynamowem i miodem

Spożywanie dużych ilości soku z cytryny działa wspomagająco na procesy oczyszczania organizmu, poprzez między innymi wzmożone właściwości diuretyczne. Jednak pod żadnym pozorem nie powinien stanowić podstawy dietetycznej. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, zgodna z założeniami piramidy żywieniowej.

Dobrym oraz bezpiecznym dla zdrowia rozwiązaniem jest spożywanie wody z sokiem z cytryny każdego dnia rano, będąc jeszcze na czczo. Taka metoda znacząco usprawnia procesy detoksykacyjne organizmu, wspomaga usuwanie nadmiaru wody z organizmu oraz pobudza układ pokarmowy, mobilizując go do pracy i przyspieszając przemianę materii. Ta mała zmiana w codziennej diecie może przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia oraz pomaga w walce z nadmiernymi kilogramami, bez ryzyka zaszkodzenia sobie, jak może się przydarzyć w rygorystycznym detoksie cytrynowym.

Jakie są skutki uboczne diety cytrynowej?

Dieta cytrynowa, w zależności od stosowanego rygoru, już w stosunkowo krótkim czasie powoduje znaczącą utratę kilogramów – nawet 6-8 kg przez kilka bądź kilkanaście dni. Dzięki temu wiele osób decyduje się na jej stosowanie. Należy jednak mieć świadomość niebezpiecznych następstw tak wymagającej kuracji: w przypadku zdecydowania się na jedną z najbardziej ograniczających wariantów diety (zupełnie wykluczenie pokarmów stałych) może wystąpić niedożywienie oraz znaczne osłabienie organizmu.

Nieodpowiednie ilości biała, tłuszczów oraz węglowodanów w diecie wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Mogą występować objawy takie jak: osłabienie, problemy z koncentracją, bóle i zawroty głowy, pogorszenie samopoczucia psychicznego, drażliwość oraz podrażnienia przewodu pokarmowego: refluks, nudności i wymioty, biegunki oraz zaparcia. Ponadto nadmierne usuwanie wody z organizmu oraz spalanie tkanki mięśniowej zamiast tłuszczowej powoduje nieuchronny efekt jojo, przez co stracone kilogramy powracają w zatrważającym tempie, a niekiedy mogą nawet stanowczo przekroczyć wartość straconą masę.

Podsumowanie

dieta cytrynowa - herbata cytrynowa

Według lekarzy i specjalistów każdorazowa kuracja cytrynowa nie obywa się bez szeregu skutków ubocznych. Badania wykazują, iż dieta cytrynowa powoduje znacznie więcej zagrożeń oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, niż przynosi jakichkolwiek korzyści. Jednakże spożywanie soku z cytryny w umiarkowanych ilościach, zachowując zdrowy rozsądek oraz stosując się do zasad prawidłowego odżywania jest jak najbardziej korzystny dla organizmu.

Podsumowując, już kilkudniowe bycie na rygorystycznym detoksie cytrynowym w znaczącym stopniu utrudnia bądź też uniemożliwia normalne i prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz nie pozwala na żadną aktywność fizyczną. Ponadto powoduje spowolnienie pracy układu pokarmowego i prowadzi do wielu jego schorzeń i podrażnienia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *