Catering dietetyczny – wszystko co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepszy

W dzisiejszych czasach osoby chcące zadbać o swoje zdrowie lub schudnąć mają wiele ciekawych opcji do wyboru. Poza samodzielnym zgłębianiem zasad z zakresu dietetyki mogą przecież skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka. W tym przypadku konsultacje w gabinecie dietetycznym lub ich wersja online wymagają jednak samodzielnego przygotowywania posiłków, nierzadko bardzo czasochłonnego. Dlatego coraz więcej firm postanawia pójść o krok dalej i zaproponować swoim klientom tzw. dietę pudełkową.

Sharing healthy meal

Czym jest catering dietetyczny? Jak wygląda dostawa diety?

Dieta pudełkowa to nic innego jak catering odpowiednio skomponowanych posiłków z dostawą do domu lub pod inny wskazany adres. W przeciwieństwie do tradycyjnego cateringu w przypadku wersji dietetycznej nie są dostarczane imprezowe potrawy lecz posiłki przeznaczone do spożycia na śniadanie, obiad czy kolację. Zazwyczaj klient ma do wyboru od 3 do 5 posiłków w ciągu dnia. Są one dostarczane codziennie rano lub ewentualnie wieczorem dnia poprzedniego i spakowane osobno, z opisem pory dnia o której powinien być spożyty. Posiłki najczęściej dostarczane są w plastikowych lub styropianowych (lepiej utrzymujących ciepło) pudełkach, umożliwiających ewentualne podgrzanie potrawy np. w kuchence mikrofalowej. Catering dietetyczny można zamówić w wersji próbnej np. na jeden lub kilka dni. Dzięki temu pozbywamy się problemu robienia zakupów spożywczych, a także czasochłonnego przygotowania zdrowych posiłków oraz sprzątania po gotowaniu, a zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na inne cele.

Dla kogo dieta pudełkowa?

Z diety pudełkowej może tak naprawdę skorzystać każdy z nas, bowiem większość firm cateringowych oferuje kilka najbardziej popularnych wersji diety. Część z nich opiera się na dziennym limicie kalorii, inne dodatkowo mają bezglutenowy lub wegański charakter. Największą popularnością jednak catering dietetyczny cieszy się wśród zapracowanych osób w dużych miastach. Długie godziny pracy plus niejednokrotnie spora ilość czasu poświęcana na dojazdy sprawiają, że trudno jest samodzielnie zadbać o odpowiednio zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Catering dietetyczny został również doceniony przez osoby, które kiepsko czują się w roli kucharza i mają problem z odpowiednim przygotowaniem posiłków.

Dieta pudełkowa – cena i inne kryteria wyboru

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje catering dietetyczny? Prawdą jest, że dieta pudełkowa nie należy do najtańszych rozwiązań, bowiem całodniowe menu to koszt od 40 złotych w górę, w zależności od wybranego wariantu. Nic więc dziwnego, że oczekujemy najwyższej jakości usług. Na co więc zwrócić uwagę dokonując wyboru? Przede wszystkim warto wybierać firmy oferujące dostawy codziennie, a nie np. co 3 dni. Pozwoli to zapewnić świeżość produktów i zmniejszy konieczność odgrzewania, co jak wiadomo ma wpływ na wartości odżywcze i smak poszczególnych posiłków. Jadłospis powinien być oparty o przygotowany przez profesjonalnego dietetyka plan i opierać się nie tylko na odpowiedniej kaloryczności, ale również optymalnych proporcjach poszczególnych makroskładników dobranych indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Choć w większości przypadków nie ma możliwości pełnej personalizacji otrzymywanych potraw pod kątem preferencji żywieniowych, miłym dodatkiem jest możliwość wykluczenia kilku najbardziej nielubianych przez nas produktów.

Catering dietetyczny a alergia

Catering dietetyczny to wygodne rozwiązanie również dla osób z alergiami pokarmowymi. Wiele firm cateringowych, widząc zapotrzebowanie na tego typu posiłki na rynku, wprowadziło do swojej oferty specjalne diety, pozbawione najczęściej występujących alergenów. Bez problemu znajdziemy więc abonament na diety bezglutenowe, bezlaktozowe, pozbawione jajek czy innych silnych alergenów. W takich dietach posiłki oparte są np. o mąkę kokosową, jaglaną czy kasztanową, a także zamiast nabiału napoje roślinne. Znajdziemy w nich w zamian wiele ryb, warzyw czy dobrej jakości mięsa.

catering dietetyczny

Catering dietetyczny – dlaczego warto?

Zdania na temat cateringu dietetycznego są mocno podzielone. Wiele osób chwali takie rozwiązanie, inne natomiast uważają że zawsze najlepiej o swoją dietę zadbać samemu. Zanim podejmiemy decyzję, warto sprawdzić jakie wady i zalety cateringu dietetycznego wymieniane są najczęściej:

Dieta pudełkowa – zalety:

 • oszczędność czasu,
 • anonimowość,
 • odpowiednia kaloryczność i zbilansowanie posiłków,
 • regularność posiłków,
 • mniejsze ryzyko podjadania.

Dieta pudełkowa – wady:

 • cena,
 • konieczność odgrzewania potraw,
 • brak możliwości pełnej indywidualizacji,
 • brak kontroli nad jakością składników stosowanych w posiłkach,
 • mało ekologiczne podejście.

Więcej o wadach i zaletach cateringu dietetycznego pisaliśmy już w artykule – Wady i zalety cateringu dietetycznego.

Co wchodzi w skład abonamentu?

catering dietetyczny

Wiele osób nie wie do końca co otrzymują w ramach abonamentu. Standardowy catering dietetyczny obejmuje:

 • poradę dietetyka – zanim nastąpi dostawa pierwszych posiłków, profesjonalny dietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad i ustali dla Ciebie indywidualne cele. Przeanalizuje także najczęściej popełniane przez Ciebie błędy żywieniowe. Dopiero na tej podstawie zostanie przygotowane dla Ciebie menu o określonej kaloryczności, uwzględniające wszystkie potrzeby Twojego organizmu. W prywatnych gabinetach dietetycznych taka porada to z reguły jednorazowy koszt około 100-150 złotych.
 • posiłki – odpowiednio zbilansowane, oparte o zdrowe produkty posiłki, w zależności od wybranej opcji od 3 do 5 posiłków dziennie, 
 • codzienną dostawę posiłków pod wskazany adres,
 • opakowania – każdy posiłek zapakowany jest w jednorazowe, schludne i zapobiegające uszkodzeniu lub zepsuciu się jedzenia. Daje to możliwość bezproblemowego zabrania gotowego posiłku do pracy lub na uczelnię.
 • Dodatkowe konsultacje w trakcie trwania abonamentu – pozwala to na modyfikację diety wraz ze zmieniającym się stanem zdrowia klienta lub wagą (można np. stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków).
 • Możliwość eliminacji wybranych składników z diety – aby jak najlepiej zadbać o Twoje zdrowie, firmy cateringowe tworzą specjalne diety przeznaczone np. dla alergików. Pozbawione są one wtedy najczęściej występujących alergenów np. laktozy czy glutenu. Dostępne są również diety wegańskie. Dodatkowo, w większości przypadków z diety pudełkowej można wykluczyć kilka, najmniej lubianych przez siebie produktów spożywczych.

Dowiedz się: Jak wyeliminować gluten z diety


Jak widać zakres usług, które otrzymujemy w ramach jednego abonamentu jest naprawdę szeroki. Rozbijając to na poszczególne jednostki może się okazać, że cena całego abonamentu nie jest wcale wysoka. Dodatkowo, dieta pudełkowa przygotowana przez dobrą firmę cateringową to zdecydowanie lepsze i zdrowsze dla naszego organizmu rozwiązanie niż jedzone w pośpiechu posiłki w barach szybkiej obsługi i może pomóc nam osiągnąć nie tylko wymarzony efekt ale również lepsze samopoczucie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *