5 najczęściej uczulających składników diety

Każdy kto doświadczył alergii pokarmowej doskonale wie, jak uciążliwe potrafią być jej objawy. Całkowite wyeliminowanie alergenów z diety może pomóc całkowicie pozbyć się reakcji alergicznych wywoływanych przez układ odpornościowy. Niestety, ale istnieją alergeny, które potrafią uczulać przez całe życie, przez co tym bardziej należy na nie uważać. Jak wygląda dieta eliminacyjna? Czego lepiej nie jeść, jakie są najczęściej uczulające składniki diety? 

5 najczęściej uczulających składników - kobieta z katarem

Dieta eliminacyjna – rodzaje 

Dieta eliminacyjna zalecana jest osobom, które z różnych względów posiadają problemy z trawieniem białek niektórych produktów. Dieta ta jest poniekąd metodą leczenia alergii pokarmowej poprzez całkowite odstawienie alergenów. Co ciekawe, stosuje się nią również w przypadku przywrócenia tolerancji na pokarm wywołujący alergię. Ile jest diet eliminacyjnych? Jaką dietę eliminacyjną wybrać dla siebie? Powszechnie przyjmuje się, że są trzy tego typu diety. Są to:

  1. Dieta eliminacyjna całkowicie wykluczająca jeden lub kilka składników – wyklucza przyjmowanie konkretnych alergenów. Produkty, które prawdopodobnie wywołują uczulenie powinny zostać natychmiastowo odstawione. Dieta tego typu powinna być odpowiednio zbilansowana pod względem odżywczym oraz kalorycznym. Również zaleca się przyjmowanie co najmniej kilku posiłków dziennie z przerwą nie dłuższą niż 3-4 godziny. Całkowite wyeliminowanie konkretów produktów z diety, może doprowadzić do niedoborów witamin oraz minerałów, czy błonnika, dlatego tak ważne jest zastosowanie zamienników. 
  2. Dieta eliminacyjna elementarna – stosowana jest wówczas, gdy wyżej wymieniona dieta nie sprawdziła się. Cechą charakterystyczną jest zastosowanie pewnych aminokwasów, które są źródłem energii. 
  3. Dieta eliminacyjna oligo antygenowa – rodzaj diety, który stosowany jest wówczas, gdy objawy alergii pojawiają się po zjedzeniu różnego rodzaju pokarmu, który może zawierać ilości śladowe alergenów. Wówczas dieta powinna być oparta o bezpieczne składniki, np.: szpinak, jagnięcinę, sałatę, ziemniaki, szparagi itd. Warto pamiętać, że taka dieta może być stosowana nie dłużej niż 4 tygodnie.

Najczęściej uczulające składniki

5 najczęściej uczulających składników - mleko

Mleko krowie – produkt spożywczy, który bardzo często wywołuje reakcje alergiczne nie tylko u niemowląt, lecz także u osób dorosłych. Najważniejszymi alergenami mleka jest m.in. kazeina oraz alfa- i beta-laktoglobuliny. Poza samym mlekiem alergeny mogą występować w produktach, takich jak lody czy słodycze. Składniki mleka obecne są także w margarynie, majonezie, sosach sałatkowych, zupach w proszku, potrawach w słoikach, puszkach rybnych, pierogach czy naleśnikach. Co równie ważne, mleko znaleźć można również w wędlinie czy mięsie. W przypadku najmłodszych dzieci, mleko może wywołać gwałtowne objawy ogólnej reakcji alergicznej. Zdarzają się również skrajne przypadki wstrząsu anafilaktycznego, który może okazać się śmiertelny. 

Jajka – alergia na białko jaja kurzego najczęściej występuje u małych dzieci, chociaż coraz częściej dotyka ona także dorosłych. Najmniejsze ryzyko wystąpienia uczulenia następuje po zjedzeniu białka jaja kurzego w formie np. biszkoptu, większe w przypadku jaja podanego na twardo, następnie ugotowanego na miękko, największe zaś w przypadku białka surowego. Występuje on np. w majonezie, tiramisu. Objawy uczulenia mogą być natychmiastowe 

5 najczęściej uczulających składników - orzechy

Orzechy – wszystkie odmiany orzechów posiadają zdolności do uczulenia, są to orzechy nerkowca, orzechy włoskie, czy laskowe. Wliczają się także orzechy należące do pokrewnej grupy, tj.: migdały czy orzeszki piniowe. Składnik ten występuje nie tylko w czystej postaci, lecz także wchodzi w skład wyrobów cukierniczych, pieczywa, lodów, marcepanu, deserów mlecznych, kremów czekoladowych, słodyczy, czekolady oraz wyrobów czekoladopodobnych. Plusem wymienionych produktów jest mniejszy stopień alergizujący, niż w przypadku tradycyjnych orzechów. Inna sytuacja dotyczy orzechów arachidowych, które są w stanie wywołać anafilaksję bez względu na wiek. Alergia na arachidowe orzechy może utrzymywać się nawet do kilkunastu lat.

Ryby – niestety, ale okazuje się, że niemal każdy gatunek ryb jest w stanie wywołać reakcje uczuleniowe. Ryby posiadające zdolność do wywołania alergii pokarmowej nie występują wyłącznie w czystej postaci, lecz także wchodzą w skład wielu innych produktów, tj.: sosy rybne, kostki rosołowe, pizzy, sosów azjatyckich. Ryby mogą przyczynić się do wywołania łagodnych objawów, jak i najtrudniejszego do zwalczenia wstrząsu anafilaktycznego. 

5 najczęściej uczulających składników - gluten

Gluten – obecny jest nie tylko w zbożach, pieczywie i wyrobach cukierniczych. W dużych ilościach występuje także w mąkach, makaronach, kaszach, płatkach. Nierzadko spotykany jest także w dodatkach do przetworów mięsnych, czyli pasztetach, parówkach, wędlinach, wyrobach garmażeryjnych. Gluten to także składnik serów żółtych, napojów, zup, jogurtów, przypraw, aromatów, czy chipsów. 

Wymienione wyżej produkty należą do najczęstszych czynników wywołujących alergie pokarmowe. Jak się okazuje, nie zawsze pierwszy kontakt z alergenem jest w stanie wywołać trwałą reakcję uczulającą. Najcięższą postacią alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dlatego tak ważna jest własna obserwacja, w przypadku zauważenia jakichkolwiek oznak alergii pokarmowej konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą. 

bibliografia:
https://www.odetchnijspokojnie.pl/14-najpopularniejszych-alergenow-pokarmowych/
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-eliminacyjna-w-alergii-zasady-co-jesc-a-czego-nie-w-diecie-elimi-aa-nL89-R4BN-FoQY.html
https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-alergikow-pokarmowych

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *